Holka v kapele kniha 264 strán

Domov > Holka v kapele kniha 264 strán

Holka v kapele  kniha 264 strán
Kliknite pre zväčšenie
Cena: 19,90 €
Cena v Kč: 497,49 Kč
Dostupnosť: Skladom
Kód: MO25305
Priemerné hodnotenie: Nehodnotené

 Kim Gordon sa preslávila hlavne ako speváčka, basistka a jedna z hlavných tvárí rockovej skupiny Sonic Youth. Tá patrila k najúspešnejším a najvplyvnejším kapelám nezávislej americkej scény – nebyť ich, nikdy by pravdepodobne nevznikla napríklad slávna Nirvana, o vlne sebavedomého dievčenského hudobného hnutia Riot Grrls (Lush, L7 a pod.) ani nehovoriac. K Sonic Youth neoddeliteľne patrili nielen spätné väzby, ruchy a disonancie, ale aj manželstvo oboch hlavných postáv kapely, Kim a sólového gitaristu Thurstona Moorea. Keď na jeseň 2011 ohlásila dvojica po dvadsiatich siedmich rokoch rozchod, zasiahlo to fanúšikov ako ťažká rana. V popkultúrnom svete, kde väčšina príjemných vecí časom zabúda, sa vzťah Kim a Thurstona javil ako jedna z mála bezpečných istôt.
Ani Sonic Youth rozchod svojich dvoch najdôležitejších členov neprežili. A teraz vychádza kniha, v ktorej hudobníčka, spravidla skúpa na reči a známa skôr pre svoju uzavretú náturu, vysvetľuje, ako sa to celé prihodilo - ako kapela vznikla a ako zanikla, čo sa dialo pred jej založením a čo prišlo potom. Píše o svojom detstve na slnkom spálených predmestiach južnej Kalifornie, o dospievaní po boku duševne postihnutého brata, ktorý celú rodinu emočne vysával, o newyorskej umeleckej a hudobnej scéne osemdesiatych a deväťdesiatych rokov. Nie je to len portrét basistky a speváčky jednej známej kapely, ale sugestívne vykreslenie životného príbehu pozoruhodnej alternatívnej umelkyne.
Čitatelia sa dozvedia, akí výtvarníci, hudobníci či spisovatelia boli pre Kim Gordon najväčšou inšpiráciou, a ako vlastne vypadol vzťah s kolegom muzikantom, ktorý jej život ovplyvnil zo všetkých najviac. A tiež sa tu samozrejme píše o tom, aké je to byť oným „dievča v kapele“, teda v prostredí, ktoré je dodnes skôr mužskou doménou. Z jednotlivých epizód a čriepkov sa tak skladá hlboko osobný portrét ženy, z ktorej sa stala, tak trochu paradoxne, jedna z najväčších kultúrnych ikon jednej dôležitej generácie.

Napísať komentár

Vaše meno:


Komentár: Note: HTML nie je preložené!

Hodnotenie: Zlý            Dobrý

Zadajte nasledujúci kód: